Our company is a supplier of large-scale carpet cutting solutions. This model is designed for special-shaped carpet cutting. It independently develops an industrial vision system, automatically scans and prints patterns, and has no cutting path. The industry's top linear guide drive system and flexible tool changing system are suitable for cutting carpets of different material shapes without making molds. Customized cutting solutions to meet the production needs of different carpets. Cutting long-haired carpets does not damage the hair, ensuring the quality of the carpet, which can greatly improve the quality of the product and enhance the competitiveness of the product.
| Model | BZ-SQ1625 (Size can be customized) |
| Effective working area | 1600x2500mm |
| Multi-function tool | Vibrating knife full cut, semi-cutting cut, indentation, drawing mark, cursor positioning, camera positioning edge cutting, high power round knife |
| Safety devices | Safety devices use infrared sensing, safe and reliable |
| Cutting speed | 200-2000mm/s |
| Cutting thickness | ≤50mm Other thicknesses can be customized according to the material |
| Applicable materials | Fabric/ carpet/Cardboard/ Paper/ Mats/ PVC/ EVA/ Leather/ Acrylic/ Foam/ XPE, Etc |
| Material fixing method | Vacuum partition adsorption |
| Transmission port | Network port |
| Transmission system | Panasonic servo motor, linear linear guide, timing belt, lead screw |
| Rated power | 11kw |
| Rated voltage | 380V±10%/220V±10% Optional |
| Control System | Chinese and English LCD touch screen |
| Operating environment | Operating environment Temperature 0-40°C Humidity 20%-80%RH |
| Support file format | AI,PLT,DXF,CDRetc |
1. Carpet sales and installation industry: Used for precise cutting of carpet tiles and wall-to-wall carpets, improving cutting efficiency and cut smoothness.
2. Automotive interior industry: Cutting car floor mats, trunk mats, and other shaped parts.
3. Sports and entertainment industry: Processing sports turf, dance floor mats, and interlocking floor mats.
4. Advertising and exhibition industry: Cutting carpets as background material for exhibitions and displays.
The main advantages of carpet cutting machines lie in their high efficiency, precision, and cost-effectiveness. They can quickly complete straight and curved cuts with a precision far exceeding that of manual cutting, effectively avoiding waste. The machines are easy to operate, significantly reducing manual labor intensity, and are particularly suitable for processing thick or complex carpet patterns. Whether in interior decoration or carpet weaving, they can significantly improve cutting quality and work efficiency.

1.—— Are you a factory or trading company?
-We are a factory specializing in the production of cutting machines,we have lots of know how knowledge.
-Each of our machines comes with a machine manual and a software manual. The company's backend stores a large number of machine installation and after-sales videos for your reference, and there is 24-hour online technical support. Until your machine can run smoothly.
2.——Do you accept customized products?
-Yes, our vibratory knife cutting machine is steady and reliable,Best-selling around the world.
3.——Do you have agents or distributors in our country?
-Yes, first of all, we have users all over the world, and we also want to find more suitable agents in your country. If you are interested, please feel free to tell us and we will sell it to you at the best price of the agent.
4.——What is the delivery process of the machine?
-You can choose your transport and distribution by air,sea or land, we will plan the most suitable transportation method for you according to your requirements and budget.
In order to recommend you the most favorable and suitable machine, please confirm the following questions:
1) What is the maximum width and length of your material? What is the cutting thickness?
2) How many kinds of materials do you want to cut?
3) Do you have any doubts about our company and machines?
4) Please tell us more requirements for cutting or other details
After your confirmation, we will recommend you a suitable machine, thanks in advance.
Factory Sale Fully Automatic Cnc Roller Blind Fabric Cutter Curtain Fabric Cutting Machine
Hot Sale Fully Automatic Multi-layer Cloth Cutting Machine, Garment Cutting Equipment
Hot Sale Automatic Cnc Textile Cloth Cutter Fabric Cutting Machine
Fully automatic CNC Vibrating Knife Genuine Leather Cutting Machine