Our CNC fabric cutting machine utilizes intelligent vibrating knife technology, enabling high-speed cutting of various flexible materials without the need for molds. It features automatic layout functionality, saving on fabric costs, and produces smooth, burr-free cut edges. Operation is simple; simply import CAD drawings for 24/7 continuous operation. We offer custom-sized, OEM CNC fabric cutting machine solutions to customers worldwide.
| Model | BZ-SQ1625 |
| Work Surface | 1600×2500/1800×2500/2000x3000mm (Customizable size) |
| Positioning Accuracy | ±0.01mm |
| Cutting Speed | 200-2000mm/s |
| Feeding Method | Automatic Feeding |
| Safety Device | Infrared Sensing |
| Supporting Documents | AI,PLT,DXF,CDR,etc |
| Transmission System | Servo Motors, Rack Drives, etc |
| Material Fixation | Zonal Vacuum Adsorption |
1. Garment Sampling and Mass Production: Precisely cut shirts, suits, and other garment pieces to ensure batch consistency.
2. Home Textile Processing: Efficiently cut curtains, bedding, and sofa covers, handling thick fabrics.
3. Automotive Interior Manufacturing: Cut seats, interior leather, and carpets to meet irregular shape and high-precision requirements.
4. Industrial Fabrics and Composite Materials: Process carbon fiber and advertising inkjet fabric, resolving edge roughness issues.

1.Low lifetime cost with durable parts & easy service. Maximizes your investment and uptime.
2.Global parts & expert support network. Minimizes your downtime, maximizes your peace of mind.
3.Advanced eco-tech: High-efficiency filtration & quiet electric models for sustainable operations.
4.Powerful cleaning performance for both indoor floors and tough outdoor pavements.
5.Operator-friendly design for all-day comfort, safety, and high productivity.

1.—— Are you a factory or trading company?
-We are a factory specializing in the production of cutting machines,we have lots of know how knowledge.
-Each of our machines comes with a machine manual and a software manual. The company's backend stores a large number of machine installation and after-sales videos for your reference, and there is 24-hour online technical support. Until your machine can run smoothly.
2.——Do you accept customized products?
-Yes, our vibratory knife cutting machine is steady and reliable,Best-selling around the world.
3.——Do you have agents or distributors in our country?
-Yes, first of all, we have users all over the world, and we also want to find more suitable agents in your country. If you are interested, please feel free to tell us and we will sell it to you at the best price of the agent.
4.——What is the delivery process of the machine?
-You can choose your transport and distribution by air,sea or land, we will plan the most suitable transportation method for you according to your requirements and budget.
In order to recommend you the most favorable and suitable machine, please confirm the following questions:
1) What is the maximum width and length of your material? What is the cutting thickness?
2) How many kinds of materials do you want to cut?
3) Do you have any doubts about our company and machines?
4) Please tell us more requirements for cutting or other details
After your confirmation, we will recommend you a suitable machine, thanks in advance.